Pioneers in the industry, we offer 100w led lens flood light for outdoor area, 200w led flood light in maharashtra, 200w led flood light for outdoor sports, 200w led lens flood light, 250w led lens flood light for outdoor sports and 200w led flood light in hydrabad from India.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-100-WH |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Usage/Application | Indoor/Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Weight | 3kg |
| Lighting Type | LED |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 6kg |
| Brand | Veltrox |
| Application | Outdoor |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Material | Aluminum |
| Input Voltage | 230vac |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Application | Outdoor |
| Brand | Veltrox |
| Material | Aluminum |
| Input Voltage | 230vac |
| Weight | 6kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminium Extrusion |
| Lens Type | LED Lens |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Light Color | Cool White |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Material | Aluminum |
| Weight | 6kg |
| Application | Outdoor |
| Input Voltage | 230vac |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminium Extrusion |
| Lens Type | Polycarbonate micro lens optic |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor |
| Input Voltage | 230vac |
| Weight | 6kg |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Input Voltage | 230vac |
| Weight | 6kg |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Voltage | 230vac |
| Brand | Veltrox |
| Application | Outdoor |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Material | Aluminum |
| Weight | 6kg |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Weight | 6kg |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor |
| Input Voltage | 230vac |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Voltage | 230vac |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Material | Aluminum |
| Weight | 6kg |
| Brand | Veltrox |
| Application | Outdoor |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor |
| Brand | Veltrox |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Input Voltage | 230vac |
| Weight | 6kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminum |
| Input Voltage | 230vac |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Brand | Veltrox |
| Application | Outdoor |
| Weight | 6kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminum |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Weight | 6kg |
| Input Voltage | 230vac |
| Application | Outdoor |
| Brand | Veltrox |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Outdoor |
| Brand | Veltrox |
| Weight | 6kg |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Material | Aluminum |
| Input Voltage | 230vac |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Input Voltage | 230vac |
| Weight | 6kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor |
| Input Voltage | 230vac |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Weight | 6kg |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Mast Height | 12 m |
| Total Wattage | 200W |
| LED Brand | Veltrox |
| No. of Luminaries | 8 Nos |
| System Voltage | 230 V AC |
| CCT | 5700 K |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Wattage | 200W |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Brand | Veltrox |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor |
| Input Voltage | 230vac |
| Weight | 6kg |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Application | Outdoor |
| Brand | Veltrox |
| Material | Aluminum |
| Input Voltage | 230vac |
| Weight | 6kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Renish Jitendrabhai Dhami (Owner)
Volta Enterprise
NR Matuki Hotel, NR Khodiyar Electric And Batery, Bapa Sitaram Park, Kalavad Marg, Mota Mava, Twilicious Bakery And Cakes
Rajkot - 360005, Gujarat, India