Our range of products include veltrox 200w led lens flood light, led 200w lens flood light & outdoor light, led 250w antiglare lens flood light for tennis court, veltrox 50w led antiglare lens flood light for outdoor, 100w led glass flood light and 200w led flood light in pelling.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Color | Pure White |
| Model Name/Number | VLT-FL-200W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Indoor and Outdoor |
| Brand | Veltrox |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Light Source | LED |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Input Voltage | 230VAC |
| Warranty | 2 Year |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | VLT-FL-250WH |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 250W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Wattage | 50W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 50W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 100W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Model Name/Number | VLT-GFL-100-WH |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | VELTROX |
| CCT | White |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree/60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Input Voltage | 230vac |
| Warranty | 2/3/4/5 Years |
| Weight | 6kg |
| Application | Outdoor |
| Material | Aluminum |
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Veltrox |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 60 Degree |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 32W |
| Voltage | 230V AC |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Watta | 150W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Model Name/Number | VLT-FL-100-WH |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 100W |
| Brand | Veltrox |
| Usage | Tunnel |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Renish Jitendrabhai Dhami (Owner)
Volta Enterprise
NR Matuki Hotel, NR Khodiyar Electric And Batery, Bapa Sitaram Park, Kalavad Marg, Mota Mava, Twilicious Bakery And Cakes
Rajkot - 360005, Gujarat, India