We are a leading Manufacturer of veltrox 30w led pit light for industrial area, veltrox 30w led pit light for rail lines and led 30w pit light for marine area from Rajkot, India.
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Light Type | Pit Light |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 230AC |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | white |
| Usage/Application | Industrial Area |
| Material Type | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 30W |
| Brand | Veltrox |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Light Type | Railway Pit Light |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 6500K (Cool White) |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Method | SMD LED |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 24AC and 110AC |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | white |
| Usage/Application | Rail Lines |
| Material Type | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 30W |
| Brand | Veltrox |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 24DC |
| Lighting Color | white |
| Usage/Application | Marine Area |
| Material Type | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 30W |
| Brand | Veltrox |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Renish Jitendrabhai Dhami (Owner)
Volta Enterprise
NR Matuki Hotel, NR Khodiyar Electric And Batery, Bapa Sitaram Park, Kalavad Marg, Mota Mava, Twilicious Bakery And Cakes
Rajkot - 360005, Gujarat, India