Manufacturer of a wide range of products which include veltrox 300w led lens flood light for industrial, led 70w well glass light for industrial light, veltrox 200w led flood light, veltrox 50w led glass flood light, led 200w lens flood light for industrial light/warehouse light and veltrox 60w led pyramid light for industrial light.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 300W |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Warranty | 2 Year |
| Usage/Application | Warehouse |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 300W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | Well Glass Light |
| Wattage | 70W |
| Brand | Veltrox |
| Voltage | 230VAC |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 70W |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 50W |
| Brand | Veltrox |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 60 Degree |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 300V AC |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230V AC |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 130 Degree |
| Power | 230V AC |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 150W |
| Brand | Veltrox |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Wattage | 120W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 120W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED Linear Flood Light |
| Wattage | 100W |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Lumens | 140lm |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 years |
| Input Voltage | 230VAC |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Watt | 200W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Light Source | LED |
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | VLT-AFL-200-WH |
| Beam Angle | 60 Degree / 90 Degree / 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Weight | 5 Kg |
| Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED lens |
| Usage/Application | Indoor/Outdoor |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 150W |
| Brand | Veltrox |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Warranty | 2 Year |
| Beam Angle | 30 Degree & 60 Degree |
| Usage/Application | Warehouse |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 150W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Light Type | Pyramid Light |
| Wattage | 60W |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminium |
| Brand | Veltrox |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 230V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Watt | 60W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2248 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Warranty | 2 year |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | WT-HB-60 |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Watt | 60W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Brand | Veltrox |
| Light Source Type | LED |
| Shape | Round |
| Beam Angle | 130 Degree |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminum |
| Usage/Application | Outdoor |
| Angle | 60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 180W |
| Voltage | 300V AC |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Warranty | 2 Year |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Minimum Order Quantity | 50 |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Watt | 200W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 150W |
| Brand | Veltrox |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Warranty | 2 Year |
| Beam Angle | 130 Degree |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Minimum Order Quantity | 50 |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 150W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| Warranty | 2 Year |
| Beam Angle | 30 Degree & 600 Degree |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Warehouse |
| Lighting Type | LED |
| Minimum Order Quantity | 50 |
| Input Voltage | 230VAC |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 100W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | CE |
| Warranty | 2 Year |
| Input Voltage | 230VAC |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 50W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| Warranty | 2 Year |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Model Name/Number | VLT-HBL-100-WH |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Minimum Order Quantity | 50 |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Veltrox |
| Beam Angle | 60 Degree |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | High Bay |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 200W |
| Voltage | 230V AC |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Shape | Oval |
| Wattage | 15W |
| Body Material | Plastic |
| Usage/Application | Factories |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| IP Rating | IP66 |
| Brand | Veltrox |
| Voltage | 300V AC |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Warranty | 2 Years |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Veltrox |
| Lighting Type | LED |
| Features | Waterproof |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Lighting Color | Cool White |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 100W |
| Voltage | 230V AC |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Veltrox |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 60 Degree |
| Frequency | 50 Hz |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 180W |
| Voltage | 230V AC |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Get Latest Price
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 230VAC |
| Warranty | 2 Year |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Wattage | 120W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Renish Jitendrabhai Dhami (Owner)
Volta Enterprise
NR Matuki Hotel, NR Khodiyar Electric And Batery, Bapa Sitaram Park, Kalavad Marg, Mota Mava, Twilicious Bakery And Cakes
Rajkot - 360005, Gujarat, India