Offering you a complete choice of products which include veltrox 200w led glass flood light, led 100w lens flood light for industrial area and veltrox 100w led pyramid light ware house.
₹ 1736 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Warehouse |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 200W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Wattage | 100W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminum |
| Model Name/Number | VLT-FL-100-WH |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Type of Light | Surface Mounted Light |
| Brand | Veltrox |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Warranty | 2 Year |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K, 3500-4100 K, 5000-6500 K |
| Certification | CE |
| Input Voltage | 230VAC |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 100W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Renish Jitendrabhai Dhami (Owner)
Volta Enterprise
NR Matuki Hotel, NR Khodiyar Electric And Batery, Bapa Sitaram Park, Kalavad Marg, Mota Mava, Twilicious Bakery And Cakes
Rajkot - 360005, Gujarat, India