Pioneers in the industry, we offer veltrox 300w led stadium light for outdoor, led 200w antiglare lens flood light for indoor stadium/box cricket, veltrox 250w led antiglare flood light for indoor stadium, veltrox 100w led antiglare light for badminton court light, led 200w antiglare lens flood light for badminton court light/tennis court light and veltrox 200w antiglare linear flood lights for indoor sports from India.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 60 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 300W |
| Voltage | 230V AC |
| Brand | Veltrox |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Pure White |
| Model Name/Number | Veltrox 200W Antiglare Model |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220V AC |
| Features | Unbreakable |
| Body Material | Aluminum Extrusion |
| Driver | IP |
| Surge Protection | Each Module Have 10KV External SPD |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Install Style | Hanging / Wall Mount |
| Power | 220V AC Supply 200W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 250W |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Warranty | 2 years |
| Lighting Color | Cool White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230V AC |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Beam Type | Wide Beam |
| Application | Badminton Court |
| IP Rating | IP66 |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Model Name/Number | VLT-ANT-100-WH |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230VAC |
| Warranty | 2 Year |
| Body Material | Alluminium |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200 W |
| Light Source | Alluminium Extrusion |
| Usage/Application | indoor Stadium |
| Country of Origin | Made in India |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Body Material | Aluminium |
| Watt | 200W |
| Model Name/Number | 200W LED Antiglare Model |
| Light Type | LED |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 4650 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Light Source | LED |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Input Voltage | 230VAC |
| Model Name/Number | VLT-FL-200-WH |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium |
| Surge Protection | 10kV |
| Certification | BIS, NABL, LM79, LM80, IP66, ISO |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Veltrox |
| Application | Indoor Sports |
| Watt | 200W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 4900 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220VAC |
| Body Material | Aluminium |
| Body Type | Aluminium |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Wattage | 200W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 150W |
| Body Type | Alluminium Extrusion |
| Warranty | 2 Year |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 150W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Veltrox |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 113 Degree |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 360W |
| Voltage | 300V AC |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200 W |
| Beam Type | Narrow Beam |
| Lighting Color | Cool White |
| Voltage | 230VAC |
| Lumens | 120lm |
| Warranty | 2 years |
| Brand | Veltrox |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Indoor Sports |
| Watt | 200W |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Renish Jitendrabhai Dhami (Owner)
Volta Enterprise
NR Matuki Hotel, NR Khodiyar Electric And Batery, Bapa Sitaram Park, Kalavad Marg, Mota Mava, Twilicious Bakery And Cakes
Rajkot - 360005, Gujarat, India